Czego nie można przeoczyć w Sandomierzu?


Czego nie można przeoczyć w Sandomierzu?

Kiedy udajemy się do Sandomierza lista atrakcji, które trzeba zobaczyć jest naprawdę długa. W pierwszej kolejności należy udać się na rynek. To właśnie w tym miejscu zgromadzone są najważniejsze atrakcje miasta. Chodzi przede wszystkim o bryłę sandomierskiego ratusza. Mowa o budynku, który mimo upływu lat pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Warto nadmienić, że jest to budynek z XIV wieku. To właśnie tutaj można znaleźć ceglaną fasadę, która łączy styl gotycki oraz elementy renesansowe. Można wymienić także dodatki barokowe, czyli wieżę posiadającą osiem boków. W trakcie odwiedzin rynku warto spędzić trochę czasu oraz pospacerować po kamienicach, które znajdują się w bezpośredniej odległości od centralnego punktu miasta. Jedne z nich zachowano w stylu gotyckim, inne z kolei posiadają interesujące podcienia.

Najpiękniejsza kamienica Sandomierza

Jak już zostało poniekąd wspomniane kamienice w Sandomierzu utrzymane są w różnych stylach. Jednakże jedna z nich jest wyjątkowo urocza i już od wielu lat zwraca uwagę wszystkich odwiedzających. To właśnie tam odbyło się w roku 1570 podpisanie pierwszego aktu ekumenicznego w Rzeczypospolitej, która znana jest także pod nazwą zgody sandomierskiej. Nie wszyscy wiedzą o co chodzi, a więc dla niewtajemniczonych tłumaczymy, że chodzi o zgodę podpisaną pomiędzy osobami wyznającymi luteranizm a protestantyzm. W umowie tej zostało jasno zapewnione, iż walki zostaną zaprzestane, a celem obu stron stanie się uzyskanie pokoju oraz zgody. Warto wspomnieć, że w tych czasach w całej Europie trwały bezustanne konflikty nie tylko na tle religijnym. Polska jednak odseparowała się od trwającego wszędzie chaosu oraz zmierzała do spokoju.

Kiedy jeszcze powrócić do rynku. Każdego dnia o godzinie 12 można tam usłyszeć hejnał . W niewielkiej odległości od rynku znajduje się wiele kościołów, jest też katedra oraz sąd kościelny.

Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

To miejsce w które wybiorą się przede wszystkim osoby, które pragną zobaczyć piękno oraz podziwiać cały kunszt związany z tą budowlą. W prezentowanej katedrze znajduje się niemalże wszystko co tylko można sobie wyobrazić. Warto zwrócić uwagę na freski znajdujące się w bliskiej odległości od ołtarza. Ich charakter jest połączeniem stylu greckiego oraz bizantyjskiego. Oprócz tego występują herby Polski na których wyryte zostały fragmenty „Bogurodzicy”. Barokowe detale to kolejny element, który sprawia, ze jest to miejsce wywołujące wrażenie oraz niezaprzeczalnie piękne.

To oczywiście tylko propozycje miejsc w które warto się udać, gdyż lista ciągnie się niemalże bez końca. Jedno jest pewne, Sandomierz to miasto  w którym trzeba spędzić więcej niż jeden dzień.