Zapraszamy na wystawę poświęconą życiu i twórczości Janusza Kamockiego w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Do końca następnego tygodnia turyści mają okazję zobaczyć obszerną ekspozycję dedykowaną Januszowi Kamockiemu – wybitnemu etnografowi, zasłużonemu muzealnikowi i żołnierzowi Armii Krajowej. Ta imponująca prezentacja została zorganizowana przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Janusz Kamocki był potomkiem rodziny szlacheckiej, której posiadłości leżały na terenach, które dzisiaj znajdują się w granicach administracyjnych Sandomierza. Dedykował swoje życie badaniu i upowszechnianiu wiedzy o kulturach odległego Orientu.

Rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego, Marcin Kapka, informuje, że wystawa zatytułowana jest „Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf” i posiada charakter monograficzny. Prezentuje kluczowe momenty życia etnografa, który odszedł od nas trzy lata temu. Wystawione są różne materiały, takie jak fotografie, dokumenty, odznaczenia oraz przedmioty związane z naukowym dorobkiem Janusza Kamockiego i jego podróżami po świecie. Wśród nich znajdują się chociażby drewniane rzeźby z Indonezji, pokryte wielobarwnym ornamentem.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia rekonstrukcji salonu z nieistniejącego już dworu Kamockich w Podgaju, która jest jednym z kluczowych elementów wystawy. Wyeksponowane są tam meble, zdjęcia, zastawa stołowa i fragmenty dworu odnalezione podczas prac archeologicznych.

Eksponaty na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, jak i z prywatnej kolekcji Joanny Kamockiej, córki etnografa. Część przedstawionych eksponatów jest udostępniona przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Sandomierzu, Galerię Antyków Majsak oraz Urząd Miasta Sandomierza.