lekarka

Pawilon specjalistyczno-zabiegowy jednak powstanie.

Pawilon specjalistyczno-zabiegowy wkrótce powstanie

Pawilon specjalistyczno-zabiegowy to coś, czego potrzebuje sandomierski szpital. Niestety przez wiele lat brakowało funduszy na tę budowę i wsparcia lokalnych władz. Po bardzo długim oczekiwaniu udało się zaplanować inwestycję.

Nowe możliwości dla sandomierskiego szpitala

Już wkrótce wybudowanie pawilonu specjalistyczno-zabiegowego znajdzie się na liście projektów priorytetowych. Ta inwestycja, której beneficjentem będzie sandomierski szpital, jest w ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego. Pojawią się więc pieniądze, których przeznaczeniem będzie utworzenie nowoczesnego bloku operacyjnego. Zarząd województwa podjął decyzję w tej sprawie dnia 4 sierpnia br.

Pod koniec lipca przyjęto listę projektów, choć wybudowanie nowego pawilonu nie znalazło się na niej. Powiat sandomierski wystosował więc apel do władz świętokrzyskich, które zareagowały pozytywnie. Pawilon specjalistyczno-zabiegowy pojawi się w krótce w sandomierskim szpitalu, a część inwestycji pokryją środki unijne. Na ten moment można oszacować, że koszt inwestycji to 70 mln złotych. Jest to zbyt duża kwota, aby szpital mógł pozwolić sobie na te działania bez otrzymania odpowiednich dofinansowań. Marcin Piwnik, starosta powiatowy, przyznaje, że na tę inwestycję szpital czeka już 10 lat.

Gdzie będzie się mieścił budynek?

Budowa przewiduje dwa piętra, a jej miejscem jest działka obok lądowiska. Wewnątrz będzie mieć miejsce centralna sterylizacja, pomieszczenia porządkowe a także szatnie. Na parterze nie zabraknie szpitalnego oddziału ratunkowego, gdzie będzie się przyjmować pacjentów, potrzebujących nagłej opieki. Składać się on będzie ze strefy „brudnej” i  „czyste”.  Na pierwszym piętrze zaś znajdzie się oddział intensywnej terapii, w którym będzie mogło leżeć 14 pacjentów, a na samej górze będzie centralny blok operacyjny.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego, dr Marek Kos, wspomina, że te bloki, którymi obecnie dysponują służba zdrowia z Sandomierza są przestarzałe. Sam oddział intensywnej terapii jest reliktem przeszłości, bo wybudowano go latach 80. Mimo że warunki szpitala są dopuszczalne, to jednak nie są najwyższych lotów, a przecież ważne jest, aby pacjenci mogli korzystać  z nowoczesnej opieki medycznej.