Polski Ład

Polski Ład. Sandomierz stara się o wsparcie rządowe

Polski Ład czyli rządowe wsparcie dla samorządów. Co z tego będzie miał Sandomierz?

Polski Ład to rządowy program, którego celem jest wsparcie samorządowców w realizacji określonych projektów. Wnioski o przyznanie środków złożyły także władze Sandomierza, które już czekają na swoje rozpatrzenie. Dotyczą one systemu dróg, infrastruktury sportowej a także centrum przedsiębiorczości społecznej.

Sandomierz stara się o wsparcie z „Polskiego Ładu”

Samorząd Sandomierza również zdecydował się złożyć wnioski o przyznanie środków z funduszu „Polski Ład”. Dzięki nim miasto będzie miało szansę na zrealizowanie inwestycji, które trzeba było odłożyć w czasie ze względu na niezbyt korzystny dla gospodarki rok 2020. Podpis burmistrza znalazł się na trzech wnioskach, dotyczących inwestycji w konkretnych obszarach. O co wnosi Sandomierz?

Wnioski złożone przez samorząd z Sandomierza

Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, przyznaje, że na ten moment najważniejsze są inwestycje dotyczące dróg i komunikacji. Kierowcy z miasta i okolic najprawdopodobniej się z tym zgodzą, że potrzebne są liczne remonty i inicjatywy, mające na celu poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego właśnie jeden z wniosków będzie dotyczył tego obszaru. Po jego akceptacji będzie można przystąpić do renowacji miejskich dróg oraz ich kompleksowej modernizacji. Prace obejmą 11 odcinków, wliczając w to ul. Okrzei oraz ul. Zawuchojską, które potrzebują praktycznie budowy od podstaw.

Drugi z wniosków dotyczy sportu. Otrzymane środki sandomierski samorząd przeznaczy na budowę boiska piłkarskiego i całą infrastrukturę z nim związaną. Łaskawym okiem spojrzeli samorządowcy również na orlik, znajdujący się przy Szkole Podstawowej numer 1. W planach jest wybudowanie dla niego zadaszenia, w czym również przydadzą się pieniądze z rządowego funduszu. Innymi obiektami, które doczekają się renowacji, będą kryte pływalnie oraz stadion przy ul. Koseły. Tam powstanie nowa bieżnia i murawa.

Ostatni z pomysłów dotyczy rozwinięcia przedsiębiorczości społecznej. W planach jest przerobienie dawnego dworca autobusowego na centrum, w którym będą mogli działać przedsiębiorcy. Również teren wokół dworca będzie wymagał przemyślanego zagospodarowania. Burmistrz Marzec wyraża nadzieję, że pomysły te spotkają się z aprobatą mieszkańców.

Jak działa „Polski Ład”?

Rządowy Fundusz Polski Ład to środki, których przeznaczeniem jest realizacja projektów na poziomie samorządowym. Aby dany samorząd mógł je otrzymać, musi najpierw złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie będzie on rozpatrywany. Władze lokalne mogą złożyć maksymalnie trzy wnioski, a dotyczyć one mają tych obszarów zarządzania, które mają najistotniejsze znaczenie dla życia mieszkańców i rozwoju i lokalnej gospodarki. Często więc w takich wnioskach pojawiają się wzmianki o budowie dróg, rozwoju sportu czy poprawie miejskiej infrastruktury. Gdy wniosek spotyka się z aprobatą, rząd pokrywa 95% kosztów inwestycji. Dofinansowanie jest bezzwrotne, więc dla słabiej rozwiniętych terytoriów może to być unikalna okazja na podwyższenie swoich standardów.