Aktualności Kultura Sandomierz Sztuka

Halszka Kamocka pozostawiła po sobie ważną poezje

Halszka Kamocka

Halszka Kamocka pozostawiła po sobie ważną poezje

Halszka Kamocka pozostawiła po sobie ważną poezję, która dopiero teraz doczekała się wydania z prawdziwego zdarzenia. Do wydania dzieł poetki przyczyniła się sandomierska biblioteka publiczna oraz jej syn. Aby wypromować wydanie tomiku, zorganizowano specjalne wydarzenie w Ratuszu, gdzie odczytano kilka z jej wierszy.

Kim była Halszka Kamocka?

Halszka Kamocka to matka dr. Janusza Kamockiego, jednego z honorowych obywateli Miasta Sandomierza. W Sandomierskim ratuszu zabrano się, aby zaprezentować tomik poezji pod tytułem „Szło ku mnie szczęście”. Wydano go dzięki inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. Już wcześniej można było przeczytać jej wiersze, które pojawiały się w prasie przedwojennej czy miesięczniku „Sandomierzanin”. Nigdy jednak nie opublikowano jej wierszy w obszerniejszej formie aż do teraz.

Jak doszło do opublikowania tomiku?

Janusz Kamocki podczas rozmowy z Radiem Kielce przyznał, że wierszy tych nie wydałby, gdyby nie był przekonany o ich wartości literackiej. Aby tego przekonania nabrać, poprosił o recenzję eksperta, a konkretnie Danutę Paszkowską, która przed emeryturą uczyła języka polskiego w I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

– Gdyby okazało się, że są to wierszyki takie jak to kiedyś wpisywało się do pamiętnika, to nigdy, ze względu na pamięć i szacunek do swojej matki nie podjąłbym decyzji, aby taką twórczość publikować. Dopiero, gdy Danuta Paszkowska oceniła, że to są naprawdę wartościowe wiersze – to co innego, stąd ten tomik, za który dożywotnio będę wdzięczny bibliotece – mówi Kamocki na antenie Radia Kielce.

Twórczość Halszki Kamockiej

Na antenie tego samego radia porozmawiano również z Danutą Paszkowską. Zapytano ją o twórczość Halszki Kamockiej, co ujęła w kilku zwięzłych zdaniach.

– Odkrywamy w tym okresie warsztat artystyczny bliski poetyce Skamandra. Wierzę, że Halszka Kamocka powtórzy drogę wielkich poetów barokowych, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego i Daniela Naborowskiego, których doceniono po stuleciach. Mam nadzieję, że dziś odkrywamy Halszkę Kamocką jako znaczącą postać naszej literatury – wyjaśnia Paszkowska.

Spotkanie w Ratuszu

Podczas spotkania w ratuszu członkowie „Etiudy”, znanego zespołu artystycznego, recytowali wiersze Halszki Kamockiej. Dołączyły do nich panie, pracujące dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. Wśród gości pojawił się między innymi Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, oraz Marcin Piwnik, starosta.

Related posts

Kamienice mieszczańskie

Wiktoria

Trio Saksofonowe Moderato da koncert w Sandomierzu

Łukasz Pawlicki

Terytorialsi zaprzysiężeni. 50 kandydatów wypowiedziało rotę

Oskar