lidl

Lidl w Sandomierzu – znamy już szczegóły

Lidl w Sandomierzu – starosta się zgodził

Lidl w Sandomierzu jednak powstanie. Na jego budowę zgodził się Marcin Piwnik, pełniący funkcję sandomierskiego starosty. Informację o swojej decyzji podał 22 marca w poniedziałek. Od tego momentu już wiemy, że plany budowy Lidla jest oficjalnym. Strony postanowienia mają 14 dni, aby odwołać się do władz wojewódzkich. Gdzie dokładnie ma powstać supermarket i co o nim wiemy?

Lidl w Sandomierzu – gdzie?

Miejscem budowy Lidla ma być zbieg dwóch ulic, a dokładnie chodzi o Mickiewicza i Ożarowskiego. Trochę to trwało, zanim udało się podjąć decyzję. Żeby oficjalne ustalenie wszystkiego było możliwe potrzeba było długich rozmów i analiz. Starosta przyznaje, że brał również głosy przeciw. Jak się okazuje w Sandomierzu jest część osób, które uważają, że budowa supermarketu w tym miejscu nie jest dobrym pomysłem. Mimo to jednak zwyciężyły argumenty „za” i wszystko wskazuje na to, że sklep jednak powstanie.

Starosta Marcin Piwnik wyjaśnia, że trzeba było wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim trzeba było wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego, wydany 1 lipca 1999 roku. Jest to dokument, którego w tej sprawie nie można było zignorować. To właśnie ten plan ustala warunki i za zasady, które dotyczą tego typu inwestycji. Bez posiłkowania się tym planem nie można była podjąć decyzji.

Czy budowa spełnia kryteria?

Okazuje się, że inwestycja jest całkowicie zgodna ze wspomnianym przed chwilą planem. Wszystkie wymogi udało się spełnić, choć nie było to takie oczywiste od początku. Samorządowcy musieli wziąć pod uwagę stan całego osiedla i przyjąć jego powierzchnię za jeden z ważnych czynnik. Stosunek powierzchni supermarketu i określona wartość procentowa zabudowy handlowej musiała spełniać określone kryteria.

Kiedy buduje się takie duże budynki na danym osiedlu, trzeba zastanowić się, jaki jest charakter osiedla. A potem, czy nowa inwestycja go nie zmieni. Okazuje się jednak, że postawienie supermarketu nie odbierze osiedlu charakteru mieszkalnego. Oznacza to, że postawienie go w tym miejscu nie narusza żadnych norm.

Co mieszkańcy Sandomierza sądzą o budowie supermarketu

Część mieszkańców sprzeciwia się temu pomysłowi, ale starosta nie zgadza się z ich argumentami. Uważa że są one niesłuszne, gdyż nie wskazują na to, aby sklep miał zakłócać życie osiedlowe. Dodatkowo stwierdził, że ul. Mickiewicza jest czymś w rodzaju ulicy reprezentacyjnej miasta i bierze udział w jego rozwoju. Dlatego nie należy powstrzymać się przed inwestycjami na jej terenie. Supermarket Lidl ma mieć powierzchnie 2 112 metrów kwadratowych.

 Duże supermarkety a życie mieszkańców

Oczywiście na każdym osiedlu czy w każdej wiosce znajdzie się jakiś mały sklepik, gdzie można dokonać drobnych zakupów. Jeśli jednak chcemy zaopatrzyć się na kilka dni albo nawet tydzień, to przydatny okazuje się duży supermarket. Służy to zaspokojeniu potrzeb zarówno osób mieszkających w pobliżu, jak i tym, którzy na zakupy przyjeżdżają z dala. Czasami mieszkańcom może się nie podobać sam pomysł wybudowania takiego supermarketu w ich okolicy. Mimo to zazwyczaj jest to dobra decyzja choćby ze względu na zyski, jakie taki obiekt generuje.