dzień matki

Dzień Matki 2021 w Sandomierzu

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, aby złożyć życzenia naszym mamom i wręczyć drobne prezenty. 26 maja to też data, która skłania nas do refleksji i zastanowienia się nad tym, ile nasze mamy dla nas zrobiły. Nawet jeśli nasze relacje rodzinne są skomplikowane to sam dar życia jest czymś, co zasługuje na uznanie i wdzięczność. Jeśli nie możemy już spotkać się z naszymi mamami na tym świecie, to powinniśmy odwiedzić grób. Dobrze jest zapalić znicz, zmówić modlitwę i spędzić trochę czasu nad mogiłą bliskiej osoby.

Prezydent Sandomierze składa życzenia

O Dniu Matki pamiętał także Marcin Marzec, prezydent Sandomierza. Złożył on na swoim profilu facebookowym życzenia dla wszystkich mam oraz podziękował swojej.

– Wszystkim Mamom z okazji ich święta życzę wielu chwil radości, wytchnienia od codziennych obowiązków związanych z tą ważną rolą, przede wszystkim miłości i czułości od dzieci. Drogie Mamy niech realizują się Wasze plany i spełniają marzenia, bądźcie uśmiechnięte i radosne, pokonujcie trudności i cieszcie się z sukcesów własnych oraz z osiągnięć dzieci. Nie zapominajcie o sobie, bo dla Waszych dzieci jesteście całym światem! Pozwalając sobie na prywatę, chcę podziękować swojej Mamie, która jest dla mnie najważniejsza na świecie! Najlepsze życzenia dla Ciebie! – napisał na Facebooku prezydent Sandomierza Marcin Marzec

Długa tradycja Dnia Matki

Dzień Matki to święto, którego ślady możemy znaleźć w czasach starożytnych. Pierwotnie odnosiło się ono do bogiń-matek, ale zrezygnowano z obchodzenia go, gdy pogaństwo ustąpiło wpływom chrześcijańskich. Później w każdym kraju dzień ten ewoluował na swój sposób. W naszym kraju tradycja sięga najprawdopodobniej czasów przedwojennych, gdy takie dni organizował Polski Czerwony Krzyż. Zmieniło się to nieco w czasach niemieckiej okupacji, gdyż cała III Rzesza świętowała tzw. Mutterstag. Przeszło to również na ziemie polskie, które pod wpływem tego zbrodniczego mocarstwa się znajdowały.