Kamienice mieszczańskie

Sandomierz słynie z niezwykłych kamienic mieszczańskich, które zachowały się w stanie niemal idealnym do naszych czasów. Kamienice mieszczańskie mieszczące się na sandomierskiej starówce są dowodem na to, że dawniej miasto było bardzo bogatym ośrodkiem. W ich murach znajdziemy wiele niezwykłych detali, elementów ozdobnych, a także historii o dawnych mieszkańcach tych ziem. Miasto budowane od piętnastego wieku, w piwnicach pięknych budynków znajdują się systemy korytarzy, które pełniły istotną rolę gospodarczą, ale również obronną. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę, będąc w mieście na stare kamienice mieszczańskie w Sandomierzu. 

Kamienice mieszczańskie w Sandomierzu 

Z pewnością najpopularniejszą wśród kamienic mieszczańskich jest kamienica Oleśnickich mieszcząca się przy Rynek 10. Pod koniec szesnastego wieku miało w niej miejsce niezwykle ważne wydarzenie. Przedstawiciele luteran, braci czeskich oraz kalwinów podpisali Zgodę Sandomierską. Przez kamienicę można również wejść do Podziemnej Trasy Turystycznej.

Kolejną wartą szczególnej uwagi kamienicą jest Dom Greka Kojszora przy Rynku 23. Mimo upływu lat zachował się oryginalny układ przestrzenny budynku. Dodatkowo to jeden z najcenniejszych obiektów Sandomierza. Równie cenna jest kamienica Boboli przy Rynku 5, dawniej mieścił się tu konwikt dla młodzieży z Colegium Gostomanum. Wewnątrz zachowało się niezwykłe malowidło Chrystusa Sędziego z 1600 roku.

Miasto posiada liczne piękne, a zarazem istotne z historycznego punktu widzenia kamienice mieszczańskie. Sandomierz może również pochwalić się wyjątkową kamienicą przy Rynek 27 zwaną Pod Ciżemką. Była to bowiem kamienica należąca do znamienitego piwowara Lazarczyka. W jej wnętrzu zachował się drewniany strop w restauracyjnej sali oraz renesansowe biforium. Kamienica pod Skrzydłami przy Rynek 4 natomiast, zachwyca niezwykłym portalem. Do popularnych i pięknych kamienic należą również kamienica Dutreppich oraz Kamienica Gomółki przy Rynek 14.

Kamienice mieszczańskie- Sandomierz

Olśniewają architekturą, ale także tym, że są żywym wspomnieniem czasów, które już bezpowrotnie minęły. Mieszkali w nich najbogatsi i najznamienitsi mieszkańcy Sandomierza. Wspomniana kamienica Oleśnickich jest oficjalnie wpisana na listę zabytków. Chociaż nie zachowała się jej oryginalna forma do naszych czasów. Przechadzając się jednak po sandomierskim rynku, nie sposób poczuć niezwykłą magię, unoszącą się w powietrzu. Zdaje się jakby duchy tamtych czasów dalej były żywe w atmosferze miasta i przeszłość, zazębiała się z teraźniejszością. To, co również zachwyca w mieszczańskich kamienicach to niezwykła dbałość o szczegóły wykonania oraz zdobienia. Obecnie już nie przykłada się takiej uwagi do estetyki budynku, a raczej jedynie do jego praktycznego wykonania. Tymczasem, kamienice posiadają nie tylko przestronne wnętrza, ale również piękne płytki, płaskorzeźby, czy ornamenty, które czynią budynki unikatowymi. Kamienice mieszczańskie w Sandomierzu to gratka dla fanów historii zatem, ale również sztuki. Sandomierski krajobraz architektoniczno-historyczny został wpisany na listę pomników historii.