Wyremontowana sala Ratusza, a w niej nowa wystawa

Jednym z największych zabytków Sandomierza jest jego Ratusz – zlokalizowany w samym centrum Starego Miasta. Ta XVI-wieczna gotycka budowla uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce. Od niedawna otwarta została dla zwiedzających piękna sala znajdująca się na parterze zabytkowego Ratusza, w której 4 lipca 2020 roku odbył się wernisaż.

Wystawa pt. „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci” została otwarta tuż po zakończeniu prac remontowych w sali Ratusza. Wystawa nawiązuje do wydarzeń z roku 1570, kiedy to właśnie podpisano w Sandomierzu bardzo ważne porozumienie. Było to porozumienie między trzema wyznaniami: luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi. Na wernisażu obecni byli przedstawiciele władz kościelnych wszystkich trzech wyznań, ale także władze samorządowe i powiatowe. Rok 2020 został uznany Rokiem Zgody Sandomierskiej.

Wystawa zorganizowana przez Urząd Miasta Sandomierza, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otwarta jest w poniedziałki, czwartki, piątki, soboty i niedziele. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.